Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Forsyth of Drumlean

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Forsyth of Drumlean was born Michael Bruce Forsyth on 16 October 1954 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 14 July 1999. He previously sat in the House Of Commons as MP for Stirling.

Committees

Currently sitting on the Economic Affairs Committee (since June 2015), Lord Forsyth of Drumlean does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance Bill Sub-Committee (Dec 2015 to Mar 2016), National Security Strategy (Joint Committee) (Jun 2014 to Mar 2015), Soft Power Committee (May 2013 to Mar 2014), Economic Affairs Committee (Dec 2008 to May 2013), Barnett Formula Committee (Dec 2008 to Nov 2009), House of Lords Reform (Joint Committee) (Jun 2002 to May 2005), Monetary Policy Committee of the Bank of England (Mar 2000 to May 2001), Scottish Affairs Committee (Jun 1983 to May 1987).

Posts

In the past, Lord Forsyth of Drumlean has held the position of Secretary of State for Scottish Office (1995 to 1997), Minister of State (Home Office) (1994 to 1995), Minister of State (Department of Employment) (1992 to 1994), Minister of State (Scottish Office) (1990 to 1992), Parliamentary Under-Secretary (Scottish Office) (1987 to 1990) in government.

You can contact Lord Forsyth of Drumlean in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk