Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Alistair Burt MP

Constituency
North East Bedfordshire

Introduction

Rt Hon Alistair Burt MP was born Alistair James Hendrie Burt on 25 May 1955 in Bury, England and is the Conservative MP for North East Bedfordshire. He has been an MP since 07 June 2001 and has previously sat in the House of Commons for Bury North.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since October 2016), Alistair Burt does not chair at this time.

He has in the past sat on Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Jul 2014 to Mar 2015), Administration Committee (Mar 2009 to May 2010), Committee of Selection (Feb 2008 to May 2010), International Development Committee (Nov 2002 to Nov 2003), Urban Affairs Sub-committee (Oct 2002 to Dec 2002), Office of the Deputy Prime Minister: Housing, Planning, Local Government and the Regions Committee (Jul 2002 to Dec 2002), Procedure Committee (Jul 2001 to Mar 2002), International Development Committee (Jan 2001 to Nov 2001).

Posts

In the past, Alistair Burt has held the position of Minister of State (Department of Health) (2015 to 2016), Parliamentary Under-Secretary (Foreign and Commonwealth Office) (2010 to 2013), Minister (Department of Social Security) (Disabled) (1995 to 1997), Parliamentary Under-Secretary (Department of Social Security) (1992 to 1995) in government.

He was Opposition Whip (Commons) (2008 to 2010), Shadow Secretary of State for Communities and Local Government (2005 to 2008), Shadow Spokesperson (Education) (2001 to 2002) in opposition.

He was Deputy Chair, Conservative Party.

Interests

Alistair Burt has the following specific interests :
Politics - Church affairs, trade and industry, Third World, foreign affairs, agriculture, rural affairs, disability, sport, poverty, social affairs

You can contact Alistair Burt in the following ways:

Website

http://www.alistair-burt.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8132

Fax : 020 7219 1740

Email : alistair.burt.mp@parliament.uk

Constituency

Biggleswade Conservative Club, St Andrews Street, Biggleswade, SG18 8BA

Phone : 01767 313385

Email : nebca@northeastbedsconservatives.com

Twitter

https://twitter.com/AlistairBurtMP