Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Lansley CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Lansley CBE was born Andrew Lansley on 11 December 1956 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 05 October 2015. He previously sat in the House Of Commons as MP for South Cambridgeshire.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since May 2016), Lord Lansley does not chair at this time.

He has in the past sat on Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (Sep 2012 to Jul 2014), Public Accounts Commission (Sep 2012 to Jul 2014), Trade & Industry (Jul 2001 to Oct 2004), Health Committee (Jul 1997 to Jul 1998).

Posts

In the past, Lord Lansley has held the position of Leader of the House of Commons and Lord Privy Seal (2012 to 2014), Secretary of State for Health (2010 to 2012) in government.

He was Shadow Secretary of State for Health (2003 to 2010), Shadow Minister for the Cabinet Office and Policy Renewal (1999 to 2001) in opposition.

He was Vice-Chair, Conservative Party.

Focus Areas

Lord Lansley has the following focus areas :
Politics - Health, local and regional government, economic policy, trade and industry
Countries - Egypt, France, Germany, Israel, Japan, South Africa, USA

You can contact Lord Lansley in the following ways:

Website

http://www.andrewlansley.co.uk

Twitter

https://twitter.com/andrewdlansley

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk