Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mr John Baron MP

Constituency
Basildon and Billericay

Introduction

Mr John Baron MP was born John Charles Baron on 21 June 1959 in Redhill, England and is the Conservative MP for Basildon and Billericay.

Committees

Currently sitting on the Foreign Affairs Committee (since July 2015), Mr John Baron chairs the Foreign Affairs Sub-Committee (January 2016).

He has in the past sat on Foreign Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Education & Skills (Nov 2001 to Dec 2002).

Posts

He was Opposition Whip (Commons) (2007 to 2010), Shadow Minister (Health) (2003 to 2007), Shadow Minister (Health) (2002 to 2003) in opposition.

Interests

Mr John Baron has the following specific interests :
Politics - Foreign affairs, economy, civil liberties, defence, cancer

You can contact Mr John Baron in the following ways:

Website

http://www.johnbaron.co.uk/

Constituency

Suites 2 and 3, Bowden Terminal, Luckyn Lane, Basildon, Essex, SS14 3AX

Phone : 01268 520765

Email : turnerja@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8138

Fax : 020 7219 1743

Email : baronj@parliament.uk