Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Dame Margaret Hodge MP

Constituency
Barking

Introduction

Rt Hon Dame Margaret Hodge MP was born Margaret Eve Hodge on 08 September 1944 in Alexandria, Egypt and is the Labour MP for Barking.

Committees

Currently sitting on the Commons Reference Group on Representation and Inclusion (since November 2016), Dame Margaret Hodge does not chair at this time.

She has in the past sat on Liaison Committee (Commons) (Jul 2010 to Mar 2015), Public Accounts Commission (Jul 2010 to Mar 2015), Public Accounts Committee (Jun 2010 to Mar 2015), Employment Sub-committee (Jul 1997 to Nov 1998), Liaison Committee (Commons) (Jul 1997 to Nov 1998), Deregulation (Feb 1996 to Mar 1997), Education Sub-committee (Nov 1995 to Nov 1998), Education & Employment (Nov 1995 to Nov 1998). She has also chaired in the past Public Accounts Committee (Jun 2010 to Mar 2015), Education Sub-committee (Jul 1997 to Nov 1998), Education & Employment (Mar 1997 to Nov 1998).

Posts

In the past, Dame Margaret Hodge has held the position of Minister of State (Department for Culture, Media and Sport) (Culture and Tourism) (2009 to 2010), Minister of State (Department for Culture, Media and Sport) (Culture, Creative Industries and Tourism) (2007 to 2008), Minister of State (Industry and the Regions) (2006 to 2007), Minister of State (Department for Work and Pensions) (Work) (2005 to 2006), Minister of State (Education and Skills) (Children) (2003 to 2005), Minister of State (Education and Skills) (Lifelong Learning, Further and Higher Education) (2001 to 2003), Parliamentary Under-Secretary (Department for Education and Employment) (Employment and Equal Opportunities) (1998 to 2001) in government.

She was Shadow Minister (Culture and Tourism) (2010 to 2010) in opposition.

Interests

Dame Margaret Hodge has the following specific interests :
Politics - Education, local and regional government, housing, inner cities, democratic reform, London government

You can contact Dame Margaret Hodge in the following ways:

Website

http://margaret-hodge.co.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6666

Email : hodgem@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/margarethodge

Constituency

Barking Learning Centre, 2 Town Square, Barking, IG11 7NB

Phone : 020 8594 1333

Email : margarethodge@hotmail.co.uk