Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Secretary Chris Grayling

Rt Hon Chris Grayling MP
Constituency
Epsom and Ewell

Introduction

Rt Hon Chris Grayling MP was born Christopher Stephen Grayling on 01 April 1962 in London, England and is the Conservative MP for Epsom and Ewell.

Committees

Currently sitting on the Palace of Westminster (Joint Committee) (since July 2015), Chris Grayling does not chair at this time.

He has in the past sat on Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (May 2015 to Jul 2016), Public Accounts Commission (May 2015 to Jul 2016), House of Commons Commission (May 2015 to Jul 2016), Modernisation of the House of Commons (Jul 2005 to Jan 2006), Transport Committee (Jul 2002 to Dec 2002), Urban Affairs Sub-Committee (Jul 2001 to Jul 2002), Transport, Local Government & The Regions (Jul 2001 to Jul 2002), Transport Sub-committee (Jul 2001 to Jul 2002).

Posts

Chris Grayling is currently Secretary of State for Transport, a government position he has held since July 2016.

In the past, Chris Grayling has held the position of Lord President of the Council and Leader of the House of Commons (2015 to 2016), Lord Chancellor and Secretary of State for Justice (2012 to 2015), Minister of State (Department for Work and Pensions) (2010 to 2012) in government.

He was Shadow Minister (Home Affairs) (2009 to 2010), Shadow Secretary of State for Work and Pensions (2007 to 2009), Shadow Secretary of State for Transport (2005 to 2007), Shadow Leader of the House of Commons (2005 to 2005), Shadow Minister (Education) (2003 to 2005), Opposition Whip (Commons) (2002 to 2002), Shadow Minister (Health) (2002 to 2003) in opposition.

Interests

Chris Grayling has the following specific interests :
Politics - Transport, welfare reform, pensions, home affairs

You can contact Chris Grayling in the following ways:

Website

http://www.chrisgrayling.net

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8194

Email : chris.grayling.mp@parliament.uk

Constituency

Constituency office

Phone : 01372 271036

Email : chris.grayling.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/transportgovuk

Departmental

Department for Transport, Great Minster House, 33 Horseferry Road , London, SW1P 4DR

Phone : 0300 330 3000

Website

https://www.gov.uk/government/organisations/department-for-transport