Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Paul Farrelly MP

Constituency
Newcastle-under-Lyme

Introduction

Paul Farrelly MP was born Christopher Paul Farrelly on 02 March 1962 in Newcastle-under-Lyme, England and is the Labour MP for Newcastle-under-Lyme.

Committees

Currently sitting on the Culture, Media and Sport Committee (since July 2015), Paul Farrelly does not chair at this time.

He has in the past sat on Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Consolidation Bills (Joint Committee) (Dec 2010 to Mar 2015), Culture, Media and Sport Committee (Jul 2005 to Mar 2015), Science and Technology Committee (Commons) (Dec 2003 to Jul 2005), Unopposed Bills (Panel) (Nov 2002 to May 2010), Consolidation etc. Bills (Joint Committee) (Dec 2001 to May 2010).

Interests

Paul Farrelly has the following specific interests :
Politics - Education, health, employment, trade and industry, regeneration, investment, European affairs, pensions, crime
Countries - France, Germany, Hungary, Ireland, Italy, Iceland, Japan, New Zealand, Norway, Russia

You can contact Paul Farrelly in the following ways:

Website

http://www.paulfarrelly.com

Constituency

Waterloo Buildings, 79-81 Dunkirk, Newcastle-under-Lyme, ST5 2SW

Phone : 01782 715033

Fax : 01782 613174

Email : hopwoodc@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8391

Fax : 020 7219 1986

Email : paul.farrelly.mp@parliament.uk