Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Alistair Carmichael MP

Constituency
Orkney and Shetland

Introduction

Rt Hon Alistair Carmichael MP was born Alistair Morrison Carmichael on 15 July 1965 in Islay, Scotland and is the Liberal Democrat MP for Orkney and Shetland.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since October 2016), Mr Alistair Carmichael does not chair at this time.

He has in the past sat on Energy and Climate Change Committee (Jul 2015 to Oct 2016), Members' Allowances (Feb 2009 to May 2010), Draft Constitutional Renewal Bill (Joint Committee) (May 2008 to Jul 2008), Consolidation etc. Bills (Joint Committee) (Mar 2008 to May 2010), Scottish Affairs Committee (Jan 2008 to May 2010), Public Accounts Committee (Jul 2005 to May 2006), International Development Committee (Nov 2001 to Feb 2002), Scottish Affairs Committee (Jul 2001 to Jul 2005).

Posts

Mr Alistair Carmichael is currently Liberal Democrat Spokesperson (Home Affairs), an opposition position he has held since July 2015.

In the past, Mr Alistair Carmichael has held the position of Secretary of State for Scotland (2013 to 2015), Comptroller (HM Household) (Deputy Chief Whip, House of Commons) (2010 to 2013) in government.

He was Shadow Secretary of State for Scotland (2008 to 2010), Shadow Secretary of State for Northern Ireland (2007 to 2010), Shadow Secretary of State for Transport (2006 to 2007), Shadow Spokesperson (Home Affairs) (2005 to 2006), Shadow Spokesperson (Energy and Climate Change) (2001 to 2005) in opposition.

Interests

Mr Alistair Carmichael has the following specific interests :
Politics - Transport, agriculture, fishing industry, criminal justice, energy
Countries - Burma, Palestine/Israel, Uzbekistan

You can contact Mr Alistair Carmichael in the following ways:

Website

http://www.alistaircarmichael.org.uk/

Constituency

Orkney: 14 Palace Road , Kirkwall, KW15 1PA

Phone : 01856 876541

Email : flettb@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8181

Email : carmichaela@parliament.uk

Constituency

Shetland: 171 Commercial Street, Lerwick, ZE1 0HX

Phone : 01595 690044

Fax : 01595 690055

Email : wishartb@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/acarmichaelmp