Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rob Marris MP

Constituency
Wolverhampton South West

Introduction

Rob Marris MP was born Robert Howard Marris on 08 April 1955 in Wolverhampton, England and is the Labour MP for Wolverhampton South West. He has been an MP since 07 May 2015 and has previously sat in the House of Commons for Wolverhampton South West.

Committees

Currently sitting on the Regulatory Reform (since October 2015), Rob Marris does not chair at this time.

He has in the past sat on Trade & Industry (Jul 2005 to Nov 2007), Work and Pensions Committee (Jul 2001 to Jul 2005).

Posts

He was Shadow Minister (Treasury) (2015 to 2016) in opposition.

You can contact Rob Marris in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4564

Email : rob.marris.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/WSW_Labour

Website

http://www.robmarris.net/

Constituency

Constituency Office

Phone : 01902 907030