Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Boateng

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Boateng was born Paul Yaw Boateng on 14 June 1951 in England, and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 27 June 2010. He previously sat in the House Of Commons as MP for Brent South.

Committees

Currently sitting on the National Security Strategy (Joint Committee) (since December 2015), Lord Boateng does not chair at this time.

He has in the past sat on National Security Strategy (Joint Committee) (Jun 2014 to Mar 2015), Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Sep 2011 to Mar 2012), Public Accounts Committee (Jul 2001 to Jun 2002), Environment (Jun 1987 to Dec 1989).

Posts

In the past, Lord Boateng has held the position of Chief Secretary to the Treasury (2002 to 2005), Financial Secretary (HM Treasury) (2001 to 2002), Minister of State (Home Office) (1998 to 2001), Parliamentary Under-Secretary (Department of Health) (1997 to 1998) in government.

He was Shadow Minister (Business, Innovation and Skills) (1992 to 1997), Shadow Spokesperson (Business, Innovation and Skills) (1989 to 1992) in opposition.

You can contact Lord Boateng in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk