Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Ms Nadine Dorries MP

Constituency
Mid Bedfordshire

Introduction

Ms Nadine Dorries MP was born Nadine Vanessa Dorries on 21 May 1957 in Liverpool, England and is the Conservative MP for Mid Bedfordshire.

Committees

Currently sitting on the Panel of Chairs (since June 2017), Ms Nadine Dorries does not chair at this time.

She has in the past sat on Panel of Chairs (May 2011 to May 2017), Health Committee (Jul 2010 to Jun 2011), Commons Science and Technology (Oct 2009 to May 2010), Energy and Climate Change Committee (Jan 2009 to May 2010), Innovation, Universities, Science and Skills Committee (Mar 2008 to Sep 2009), Innovation, Universities and Skills (Nov 2007 to Mar 2008), Science and Technology Committee (Commons) (Jul 2007 to Oct 2007), Education & Skills (Jul 2005 to Dec 2006).

Interests

Ms Nadine Dorries has the following specific interests :
Politics - Law and order, social structure, health, rural affairs
Countries - South Africa, Zambia

You can contact Ms Nadine Dorries in the following ways:

Website

http://blog.dorries.org/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5928

Fax : 020 7219 6428

Email : dorriesn@parliament.uk

Constituency

Mid-Bedfordshire Conservative Association, St Michaels Close, High Street, Shefford, SG17 5DD

Email : nadine.dorries.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/NadineDorriesMP