Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mrs Madeleine Moon MP

Constituency
Bridgend

Introduction

Mrs Madeleine Moon MP was born Madeleine Moon on 27 March 1950 in Sunderland, England and is the Labour MP for Bridgend.

Committees

Currently sitting on the Defence Committee (since September 2017), Panel of Chairs (since June 2017), Mrs Madeleine Moon does not chair at this time.

She has in the past sat on Defence Sub-Committee (Sep 2015 to May 2017), Defence Committee (Jul 2015 to May 2017), Panel of Chairs (Jun 2015 to May 2017), Defence Committee (Jan 2009 to Mar 2015), Welsh Affairs Committee (Jul 2005 to Mar 2006), Environment, Food and Rural Affairs Committee (Jul 2005 to Nov 2007). She has also chaired in the past Defence Sub-Committee (Sep 2015 to May 2017).

Interests

Mrs Madeleine Moon has the following specific interests :
Politics - Environment, health and social welfare, care for people with disabilities and old people, education, police, prisons, suicide, defence, women's role in public life
Countries - Afghanistan, Central Asia, China, Israel, Palestinian Territories, Pakistan, Middle East, North Africa, Colombia, Falkland Islands

You can contact Mrs Madeleine Moon in the following ways:

Website

http://www.madeleinemoonmp.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 0814

Fax : 020 7219 6488

Email : moonm@parliament.uk

Constituency

47 Nolton Street, Bridgend, CF31 3AA

Phone : 01656 750002

Fax : 01656 660081

Twitter

https://twitter.com/MadeleineMoon

Facebook

https://www.facebook.com/madeleine.moon