Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Tom Brake MP

Constituency
Carshalton and Wallington

Introduction

Rt Hon Tom Brake MP was born Thomas Anthony Brake on 06 May 1962 in Melton Mowbray, England and is the Liberal Democrat MP for Carshalton and Wallington.

Committees

Currently sitting on the Commons Reference Group on Representation and Inclusion (since November 2016), Tom Brake does not chair at this time.

He has in the past sat on Members Estimate (Jul 2015 to May 2017), House of Commons Commission (Jul 2015 to May 2017), Committee of Selection (Nov 2014 to Mar 2015), Home Affairs Committee (Mar 2008 to May 2010), Crossrail Bill (Nov 2007 to Nov 2007), Transport Committee (Jul 2002 to Nov 2003), Accomodation & Works (Jun 2001 to Jun 2003), Transport Sub-committee (Jan 1999 to Jan 2000), Environment Sub-committee (Jul 1997 to Jun 2001), Environment, Transport & Regional Affairs (Jul 1997 to Jun 2001).

Posts

Tom Brake is currently Liberal Democrat Spokesperson (Foreign Affairs), an opposition position he has held since July 2015.

In addition to this role, he is also Liberal Democrat Chief Whip, Liberal Democrat Shadow Leader of the House of Commons.

In the past, Tom Brake has held the position of Assistant Whip (HM Treasury) (2014 to 2015), Parliamentary Secretary and Deputy Leader of the House of Commons (2012 to 2015) in government.

He was Shadow Minister (Home Affairs) (2008 to 2010), Shadow Minister (Olympics and London) (2007 to 2010), Shadow Minister (Communities and Local Government) (2006 to 2007), Shadow Secretary of State for International Development (2005 to 2006), Shadow Secretary of State for Communities and Local Government (2001 to 2005), Opposition Whip (Commons) (2000 to 2004), Shadow Spokesperson (Communities and Local Government) (1999 to 2001), Shadow Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs) (1997 to 1999) in opposition.

Interests

Tom Brake has the following specific interests :
Politics - Environment, transport, sport, international development, home affairs
Countries - Australia, France, Portugal, Russia

You can contact Tom Brake in the following ways:

Website

http://www.tombrake.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 0924

Email : info@tombrake.co.uk

Constituency

Kennedy House, 5 Nightingale Road, Carshalton, SM5 2DN

Phone : 020 8255 8155

Fax : 020 8395 4453

Email : info@tombrake.co.uk

Twitter

https://twitter.com/thomasbrake

Facebook

https://www.facebook.com/brake