Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Stewart Hosie MP

Constituency
Dundee East

Introduction

Stewart Hosie MP was born Stewart Hosie on 03 January 1963 in Dundee, Scotland and is the Scottish National Party MP for Dundee East.

Committees

Currently sitting on the Treasury Sub-Committee (since October 2017), Treasury Committee (since September 2017), Panel of Chairs (since September 2017), Stewart Hosie does not chair at this time.

He has in the past sat on Members Estimate (Jul 2015 to May 2017), House of Commons Commission (Jul 2015 to May 2017), Treasury Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Posts

He was Shadow SNP Westminster Group Leader (Economy) (2015 to 2017), SNP Chief Whip (2010 to 2015), SNP Deputy Westminster Leader (2010 to 2017), Shadow SNP Spokesperson (Treasury) (2010 to 2015), Shadow Chief Whip (Commons) (2007 to 2010), Shadow Spokesperson (Treasury) (2005 to 2010), Shadow Spokesperson (Home Affairs) (2005 to 2007), Shadow Spokesperson (Women) (2005 to 2007) in opposition.

He was Deputy Leader, Scottish National Party.

Interests

Stewart Hosie has the following specific interests :
Politics - Economic development, job creation

You can contact Stewart Hosie in the following ways:

Website

http://www.stewarthosie.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8164

Fax : 020 7219 6716

Email : hosies@parliament.uk

Constituency

95 High Street, Carnoustie, DD7 9EA

Twitter

https://twitter.com/StewartHosieMP

Constituency

8 Old Glamis Road, Dundee, DD3 8HP