Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mr David Burrowes MP

Constituency
Enfield, Southgate

Introduction

Mr David Burrowes MP was born David John Barrington Burrowes on 12 June 1969 in Cockfosters , England and is the Conservative MP for Enfield, Southgate.

Committees

Currently sitting on the Home Affairs Committee (since July 2015), Mr David Burrowes does not chair at this time.

He has in the past sat on Public Accounts Committee (Jun 2014 to Mar 2015), Draft Human Tissue and Embryos Bill (Joint Committee) (May 2007 to Aug 2007), Draft Legal Services Bill (Joint Committee) (May 2006 to Jul 2006), Armed Forces Bill Committee (Dec 2005 to May 2006), Public Administration Committee (Jul 2005 to May 2010).

Posts

He was Shadow Minister (Justice) (2007 to 2010) in opposition.

Interests

Mr David Burrowes has the following specific interests :
Politics - Criminal justice system, family policy, drugs and alcohol policy, voluntary sector, umbilical cord blood banking, stem cell transplantation and research
Countries - Cyprus, Israel, Burma

You can contact Mr David Burrowes in the following ways:

Constituency

1C Chaseville Parade, Chaseville Park Road, Winchmore Hill, London, N21 1PG

Phone : 020 8360 0234

Fax : 020 8364 2766

Email : david@davidburrowes.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8144

Fax : 020 7219 5289

Email : burrowesd@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/davidburrowesmp

Website

http://davidburrowes.com/