Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Adam Holloway MP

Constituency
Gravesham

Introduction

Adam Holloway MP was born Adam James Harold Holloway on 29 July 1965 in Faversham, England and is the Conservative MP for Gravesham.

Committees

Currently sitting on the Foreign Affairs Sub-Committee (since January 2016), Foreign Affairs Committee (since July 2015), Adam Holloway does not chair at this time.

He has in the past sat on Public Administration and Constitutional Affairs Committee (Oct 2016 to Dec 2016), Public Administration Committee (May 2014 to Mar 2015), Defence Committee (Nov 2012 to Nov 2014), Defence Committee (Feb 2006 to Nov 2010).

Interests

Adam Holloway has the following specific interests :
Politics - Defence, crime

You can contact Adam Holloway in the following ways:

Website

http://www.adamholloway.co.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8402

Fax : 020 7219 2871

Email : hollowaya@parliament.uk