Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Meg Hillier MP

Constituency
Hackney South and Shoreditch

Introduction

Meg Hillier MP was born Margaret Olivia Hillier on 14 February 1969 in London, England and is the Labour (Co-op) MP for Hackney South and Shoreditch.

Committees

Currently sitting on the Liaison Committee (Commons) (since September 2015), Public Accounts Commission (since June 2015), Meg Hillier chairs the Public Accounts Committee (June 2015).

She has in the past sat on Public Accounts Committee (Oct 2011 to Mar 2015), Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2005 to Oct 2006).

Posts

In the past, Meg Hillier has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Home Office) (Identity) (2009 to 2010), Parliamentary Under-Secretary (Home Office) (Identity) (2007 to 2009) in government.

She was Shadow Secretary of State for Energy and Climate Change (2010 to 2011), Shadow Minister (Home Office) (2010 to 2010) in opposition.

Interests

Meg Hillier has the following specific interests :
Countries - Ghana, Nigeria, Turkey

You can contact Meg Hillier in the following ways:

Website

http://www.meghillier.com/

Constituency

No constituency office publicised

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5325

Fax : 020 7219 8768

Email : meghilliermp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/Meg_HillierMP