Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Richard Benyon MP

Constituency
Newbury

Introduction

Rt Hon Richard Benyon MP was born Richard Henry Ronald Benyon on 21 October 1960 in Reading, England and is the Conservative MP for Newbury.

Committees

Currently sitting on the Intelligence and Security Committee of Parliament (since October 2016), Richard Benyon does not chair at this time.

He has in the past sat on Defence Sub-Committee (Sep 2015 to Oct 2016), Defence Committee (Jul 2015 to Oct 2016), Defence Committee (Nov 2014 to Mar 2015), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Nov 2014 to Mar 2015), Environmental Audit Committee (Jul 2010 to Nov 2013), Home Affairs Committee (Jul 2005 to Oct 2007).

Posts

In the past, Richard Benyon has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (2010 to 2013) in government.

He was Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs) (2009 to 2010), Opposition Whip (Commons) (2007 to 2009) in opposition.

Interests

Richard Benyon has the following specific interests :
Politics - Rural matters, social affairs, defence, health, home affairs
Countries - Africa, Northern Ireland

You can contact Richard Benyon in the following ways:

Website

http://www.richardbenyon.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8319

Fax : 020 7219 4509

Email : benyonr@parliament.uk

Constituency

6 Cheap Street, Newbury, RG14 5DD

Phone : 01635 551070

Fax : 01635 569690

Email : mp@richardbenyon.com

Twitter

https://twitter.com/RichardBenyonMP