Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jessica Morden MP

Constituency
Newport East

Introduction

Jessica Morden MP was born Jessica Elizabeth Morden on 29 May 1968 in Moseley, England and is the Labour MP for Newport East.

Committees

Currently sitting on the Committee of Selection (since February 2016), Speaker's Committee on the Electoral Commission (since July 2015), Jessica Morden does not chair at this time.

She has in the past sat on Welsh Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Justice Committee (Nov 2007 to May 2010), Welsh Affairs Committee (Nov 2005 to Jun 2007), Modernisation of the House of Commons (Jul 2005 to Jan 2006), Constitutional Affairs (Jul 2005 to Nov 2007).

Posts

Jessica Morden is currently Opposition Whip (Commons), an opposition position she has held since September 2015.

Interests

Jessica Morden has the following specific interests :
Politics - Anti-social behaviour, electoral issues, police, children, steel industry

You can contact Jessica Morden in the following ways:

Website

http://www.jessicamorden.com

Constituency

Suite 2, 7th Floor, Clarence House, Clarence Place, Newport, NP19 7AA

Phone : 01633 841725

Fax : 01633 841727

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6213

Fax : 020 7219 6196

Email : mordenj@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/jessicamordenmp