Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mr Stewart Jackson MP

Constituency
Peterborough

Introduction

Mr Stewart Jackson MP was born Stewart James Jackson on 31 January 1965 in Woolwich, England and is the Conservative MP for Peterborough.

Committees

Currently sitting on the Consolidation Bills (Joint Committee) (since November 2015), Mr Stewart Jackson does not chair at this time.

He has in the past sat on Public Accounts Committee (Jul 2015 to Oct 2016), Public Accounts Committee (Feb 2012 to Mar 2015), Health Committee (Dec 2006 to Jul 2007), Regulatory Reform (Jul 2005 to May 2010).

Posts

He was Shadow Minister (Communities and Local Government) (2008 to 2010), Opposition Whip (Commons) (2007 to 2008) in opposition.

Interests

Mr Stewart Jackson has the following specific interests :
Politics - Housing, planning, home affairs, regeneration, immigration
Countries - USA, Pakistan, Kashmir, South America

You can contact Mr Stewart Jackson in the following ways:

Website

http://www.stewartjackson.org.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5046/6062

Email : stewart.jackson.mp@parliament.uk

Constituency

Peterborough Conservative Association, 193 Dogsthorpe Road, Peterborough, PE1 3AT

Phone : 01733 891080

Twitter

https://twitter.com/stewart4pboro