Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Angela Smith MP

Constituency
Penistone and Stocksbridge

Introduction

Angela Smith MP was born Angela Christine Smith on 16 August 1961 in Grimsby, England and is the Labour MP for Penistone and Stocksbridge.

Committees

Currently sitting on the Environment, Food and Rural Affairs Committee (since October 2015), Angela Smith does not chair at this time.

She has in the past sat on Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee (Feb 2016 to Mar 2017), Administration Committee (Nov 2010 to Jan 2012), Procedure Committee (Jul 2010 to Mar 2011), Transport Committee (Jul 2010 to Nov 2010), Transport Committee (Jan 2009 to May 2010), Regulatory Reform (Jul 2005 to Nov 2007).

Posts

She was Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs) (2014 to 2015), Shadow Deputy Leader of the House of Commons (2011 to 2014), Opposition Assistant Whip (Commons) (2010 to 2011) in opposition.

Interests

Angela Smith has the following specific interests :
Politics - Education, skills agenda, environment and conservation, transport

You can contact Angela Smith in the following ways:

Website

http://www.angelasmith-mp.org.uk

Constituency

2 Maria House, 3 Fox Valley Way, Stocksbridge, Sheffield, S36 2AA

Phone : 0114 283 1855

Email : officeofangelasmithmp@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6713

Email : officeofangelasmithmp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/angelasmithmp