Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Philip Davies MP

Constituency
Shipley

Introduction

Philip Davies MP was born Philip Andrew Davies on 05 January 1972 in Doncaster, England and is the Conservative MP for Shipley.

Committees

Currently sitting on the Women and Equalities Committee (since December 2016), Justice Committee (since July 2015), Panel of Chairs (since June 2010), Philip Davies does not chair at this time.

He has in the past sat on Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Backbench Business Committee (Jun 2010 to May 2012), Modernisation of the House of Commons (Mar 2007 to May 2010), Culture, Media and Sport Committee (Feb 2006 to Mar 2015).

Interests

Philip Davies has the following specific interests :
Politics - Law and order, Europe, education

You can contact Philip Davies in the following ways:

Website

http://www.philip-davies.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8264

Fax : 020 7219 8389

Email : daviesp@parliament.uk

Constituency

First Floor, 3 Manor Lane, Shipley, BD18 3EA

Phone : 01274 592248

Email : deborah.davies@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/PhilipDaviesMP