Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Robert Flello MP

Constituency
Stoke-on-Trent South

Introduction

Robert Flello MP was born Robert Charles Douglas Flello on 14 January 1966 in Birmingham, England and is the Labour MP for Stoke-on-Trent South.

Committees

Currently sitting on the Panel of Chairs (since October 2016), Transport Committee (since July 2015), Robert Flello does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance and Services Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Science and Technology Committee (Commons) (Jul 2005 to Oct 2007).

Posts

He was Shadow Minister (Justice) (2010 to 2013) in opposition.

Interests

Robert Flello has the following specific interests :
Politics - Employment, home affairs, Treasury matters, transport, defence, special needs education, environmental sustainability
Countries - Cyprus, Italy, Norway

You can contact Robert Flello in the following ways:

Website

http://www.robertflello.co.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 3000

Email : flellor@parliament.uk

Constituency

1 Gimson Street Entrance, Fenton Town Hall, Stoke-on-Trent, ST4 3FF

Phone : 01782 844810

Twitter

https://twitter.com/RobFlelloMP