Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Stephen Hammond MP

Constituency
Wimbledon

Introduction

Stephen Hammond MP was born Stephen William Hammond on 04 February 1962 in Southampton, England and is the Conservative MP for Wimbledon.

Committees

Currently sitting on the Statutory Instruments (Select Committee) (since July 2015), Statutory Instruments (Joint Committee) (since July 2015), Treasury Committee (since July 2015), Stephen Hammond does not chair at this time.

He has in the past sat on Public Accounts Committee (Dec 2014 to Mar 2015), Crossrail Bill (Nov 2007 to Nov 2007), Regulatory Reform (Jul 2005 to Jun 2008).

Posts

In the past, Stephen Hammond has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (Roads and Motoring) (2012 to 2014) in government.

He was Shadow Minister (Transport) (2005 to 2010) in opposition.

Interests

Stephen Hammond has the following specific interests :
Politics - Health, financial affairs, transport, foreign affairs
Countries - EU, especially Portugal, India, China, USA, Sri Lanka

You can contact Stephen Hammond in the following ways:

Twitter

https://twitter.com/s_hammond

Website

https://www.stephenhammond.net/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 3401

Email : stephen.hammond.mp@parliament.uk