Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Phil Wilson MP

Constituency
Sedgefield

Introduction

Phil Wilson MP was born Philip Wilson on 31 May 1959 in County Durham , England and is the Labour MP for Sedgefield.

Committees

Currently sitting on the Panel of Chairs (since June 2017), Phil Wilson does not chair at this time.

He has in the past sat on Defence Sub-Committee (Oct 2015 to May 2017), Defence Committee (Oct 2015 to May 2017), Panel of Chairs (Oct 2015 to May 2017), North East Regional Select Committee (Mar 2009 to May 2010), Regulatory Reform (Nov 2007 to May 2010), Public Accounts Committee (Nov 2007 to May 2010).

Posts

He was Opposition Assistant Whip (Commons) (2010 to 2015) in opposition.

Interests

Phil Wilson has the following specific interests :
Politics - Regional development, sustainable communities, education
Countries - USA

You can contact Phil Wilson in the following ways:

Constituency

4 Beveridge Walkway, Newton Aycliffe, DL5 4EE

Phone : 01325 321603

Email : trippettp@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4966

Email : phil.wilson.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/PhilWilsonMP

Website

http://www.phil4sedgefield.uk/