Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mr Virendra Sharma MP

Constituency
Ealing, Southall

Introduction

Mr Virendra Sharma MP was born Virendra Kumar Sharma on 05 April 1947 in India and is the Labour MP for Ealing, Southall.

Committees

Currently sitting on the Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (since February 2016), International Development Committee (since July 2015), Mr Virendra Sharma does not chair at this time.

He has in the past sat on Human Rights (Joint Committee) (Nov 2010 to Mar 2015), Health Committee (Jul 2010 to Mar 2015), International Development Committee (Mar 2009 to May 2010), Draft Constitutional Renewal Bill (Joint Committee) (May 2008 to Jul 2008), Human Rights (Joint Committee) (Nov 2007 to May 2010), Justice Committee (Nov 2007 to Jan 2010).

You can contact Mr Virendra Sharma in the following ways:

Website

http://www.virendrasharma.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6080

Fax : 020 7219 3969

Email : sharmav@parliament.uk

Constituency

112A The Green, Southall, UB2 4BQ

Phone : 020 8571 1003

Fax : 020 8571 9991

Twitter

https://twitter.com/VirendraSharma