Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

John Howell MP

Constituency
Henley

Introduction

John Howell MP was born John Michael Howell on 27 July 1955 in London, England and is the Conservative MP for Henley.

Committees

Currently sitting on the Justice Committee (since July 2015), John Howell does not chair at this time.

He has in the past sat on Armed Forces Bill Committee (Oct 2015 to Nov 2015), Justice Committee (Sep 2014 to Mar 2015), Work and Pensions Committee (Jul 2008 to May 2010).

Interests

John Howell has the following specific interests :
Politics - Rural issues, social policy, local government, foreign affairs
Countries - Central and Eastern Europe, South Asia

You can contact John Howell in the following ways:

Website

http://www.johnhowellmp.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6676

Email : howelljm@parliament.uk

Constituency

PO Box 84, Watlington, OX49 5XD

Phone : 01491 613072

Twitter

https://twitter.com/JohnHowellMP