Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Judd

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Judd was born Frank Ashcroft Judd on 28 March 1935 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 10 June 1991. He previously sat in the House Of Commons as MP for Portsmouth North and Portsmouth West.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2015), EU Justice Sub-Committee (since June 2015), Lord Judd does not chair at this time.

He has in the past sat on EU Sub Committee F - Home Affairs, Health and Education (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee F - Home Affairs (Jun 2010 to May 2012), Human Rights (Joint Committee) (Dec 2003 to Nov 2007), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Jan 2002 to Mar 2015), Procedure Committee (Lords) (Jun 2001 to Nov 2004), EU Sub-Committee D (Dec 1999 to May 2001), Public Accounts Committee (Jan 1968 to Jan 1971), Overseas Development (Jan 1966 to Jan 1968).

Posts

In the past, Lord Judd has held the position of Minister of State (Foreign and Commonwealth Office) (1977 to 1979), Minister (Foreign and Commonwealth Office) (Overseas Development) (1976 to 1977) in government.

He was Shadow Minister (Defence) (1972 to 1974) in opposition.

Focus Areas

Lord Judd has the following focus areas :
Policy Interests - Asylum, immigration and nationality; Crime, civil law, justice and human rights; Defence; European Union; International affairs; Parliament, government and politics
UK Areas - Cumbria; London; Portsmouth
World Areas - Global

You can contact Lord Judd in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 630 7135; 01900 85258

Email : juddf@parliament.uk