Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Stephen Twigg MP

Constituency
Liverpool, West Derby

Introduction

Stephen Twigg MP was born Stephen Twigg on 25 December 1966 in Enfield, England and is the Labour (Co-op) MP for Liverpool, West Derby. He has been an MP since 06 May 2010 and has previously sat in the House of Commons for Enfield Southgate.

Committees

Currently sitting on the International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (since January 2016), National Security Strategy (Joint Committee) (since November 2015), Liaison Committee (Commons) (since September 2015), Stephen Twigg chairs the International Development Committee (June 2015).

He has in the past sat on Employment Sub-committee (Dec 1999 to May 2001), Education & Employment (Dec 1999 to May 2001), Public Accounts Committee (Nov 1998 to Nov 1998), Modernisation of the House of Commons (Feb 1998 to Feb 2000).

Posts

In the past, Stephen Twigg has held the position of Minister of State (Education and Skills) (School Standards) (2004 to 2005), Parliamentary Under-Secretary (Department for Education and Skills) (2002 to 2004), Parliamentary Secretary (Privy Council Office) (2001 to 2002) in government.

He was Shadow Minister (Justice) (2015 to 2015), Shadow Minister (Justice) (Political and Constitutional Reform) (2013 to 2015), Shadow Secretary of State for Education (2011 to 2013), Shadow Minister (Foreign and Commonwealth Affairs) (2010 to 2011) in opposition.

Interests

Stephen Twigg has the following specific interests :
Politics - Education, electoral reform, local and regional government, foreign affairs
Countries - Africa, Middle East

You can contact Stephen Twigg in the following ways:

Website

http://stephentwiggmp.co.uk

Constituency

229 Eaton Road, Liverpool, L12 2AG

Phone : 0151 230 0853

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7103

Email : stephen.twigg.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/StephenTwigg