Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Thomas of Gresford OBE QC

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Thomas of Gresford OBE QC was born Donald Thomas on 13 March 1937 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 30 September 1996.

Committees

Currently sitting on the Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (since June 2015), Lord Thomas of Gresford does not chair at this time.

He has in the past sat on Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Draft Bribery Bill (Joint Committee) (May 2009 to Jul 2009), Statutory Instruments (Joint Committee) (Jun 2001 to Dec 2003).

Posts

Lord Thomas of Gresford is currently Liberal Democrat Shadow Attorney General, an opposition position he has held since June 2015.

He was Liberal Democrat Lords Spokesperson (Wales) (2015 to 2016) in opposition.

You can contact Lord Thomas of Gresford in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk