Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Mallalieu QC

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Mallalieu QC was born Ann Mallalieu on 27 November 1945 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 19 June 1991.

Committees

Currently sitting on the Consolidation Bills (Joint Committee) (since June 2015), Baroness Mallalieu does not chair at this time.

She has in the past sat on Statutory Instruments (Joint Committee) (Jun 2015 to May 2016), Statutory Instruments (Joint Committee) (Jul 2013 to Mar 2015), Consolidation Bills (Joint Committee) (Oct 1992 to Mar 2015).

You can contact Baroness Mallalieu in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk