Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jim Dowd MP

Constituency
Lewisham West and Penge

Introduction

Jim Dowd MP was born James Patrick Dowd on 05 March 1951 in Bad Eilsen, Germany and is the Labour MP for Lewisham West and Penge.

Committees

Currently sitting on the Petitions Committee (since October 2015), Science and Technology Committee (Commons) (since July 2015), Jim Dowd does not chair at this time.

He has in the past sat on Science and Technology Committee (Commons) (Jun 2012 to Mar 2015), Draft Mental Incapacity Bill (Joint Committee) (Jul 2003 to Nov 2003), Health Committee (Jul 2001 to May 2010).

Posts

In the past, Jim Dowd has held the position of Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) (1997 to 2001) in government.

He was Shadow Spokesperson (Northern Ireland) (1995 to 1997), Opposition Whip (Commons) (1993 to 1995) in opposition.

Interests

Jim Dowd has the following specific interests :
Politics - NHS, transport, economic policy, industrial policy, environment, housing, animal welfare, human rights, education

You can contact Jim Dowd in the following ways:

Website

http://www.jimdowd.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4617

Fax : 020 7219 2686

Email : dowdj@parliament.uk

Constituency

43 Sunderland Road, Forest Hill, London, SE23 2PS

Phone : 020 8699 2001

Fax : 020 8699 2001