Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Siobhain McDonagh MP

Constituency
Mitcham and Morden

Introduction

Siobhain McDonagh MP was born Siobhain Ann McDonagh on 20 February 1960 in Colliers Wood, England and is the Labour MP for Mitcham and Morden.

Committees

Currently sitting on the Panel of Chairs (since September 2017), Siobhain McDonagh does not chair at this time.

She has in the past sat on Women and Equalities Committee (Oct 2015 to Jun 2016), Education Committee (Sep 2012 to Mar 2015), London Regional Select Committee (Dec 2009 to May 2010), Unopposed Bills (Panel) (Nov 2002 to May 2010), Health Committee (Nov 2000 to Jul 2005), Social Security (Jul 1997 to Nov 1997).

Posts

In the past, Siobhain McDonagh has held the position of Assistant Whip (HM Treasury) (2007 to 2008) in government.

Interests

Siobhain McDonagh has the following specific interests :
Politics - Health, housing, quality of life, welfare reform

You can contact Siobhain McDonagh in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4678

Fax : 020 7219 0986

Email : mcdonaghs@parliament.uk

Constituency

1 Crown Road, Morden, SM4 5DD

Phone : 020 8542 4835

Fax : 020 8544 0377

Email : siobhain@mmlp.org.uk

Twitter

https://twitter.com/Siobhain_MP

Website

http://www.siobhainmcdonagh.org.uk/