Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Horam

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Horam was born John Horam on 07 March 1939 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 04 September 2013. He previously sat in the House Of Commons as MP for Orpington and Gateshead West.

Committees

Currently sitting on the EU External Affairs Sub-Committee (since June 2015), Lord Horam does not chair at this time.

He has in the past sat on Communications Committee (Jun 2014 to Mar 2015), Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (Nov 2013 to May 2014), Foreign Affairs Committee (Jul 2005 to May 2010), Liaison Committee (Commons) (Dec 1997 to Jul 2003), Environmental Audit Committee (Nov 1997 to Jul 2005), Public Accounts Committee (Apr 1992 to Mar 1995). He has also chaired in the past Environmental Audit Committee (Nov 1997 to Jul 2003).

Posts

In the past, Lord Horam has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department of Health) (1995 to 1997), Parliamentary Secretary (Duchy of Lancaster Office) (1995 to 1995), Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (1976 to 1979) in government.

Focus Areas

Lord Horam has the following focus areas :
Policy Interests - Economy and finance; European Union; Housing and planning; International Affairs; Parliament, government and politics
World Areas - Europe; Russia; USA
UK Areas - London; North West of England

You can contact Lord Horam in the following ways:

Parliamentary

House of Lords , London, SW1A 0PW

Phone : 020 7736 8521

Email : jrhoram@gmail.com