Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Kelvin Hopkins MP

Constituency
Luton North

Introduction

Kelvin Hopkins MP was born Kelvin Peter Hopkins on 22 August 1941 in Leicester, England and is the Labour MP for Luton North.

Committees

Currently sitting on the Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since July 2015), Kelvin Hopkins does not chair at this time.

He has in the past sat on European Scrutiny Committee (Jul 2015 to Jul 2016), Draft Deregulation Bill (Joint Committee) (Jul 2013 to Dec 2013), Public Administration Committee (Jan 2011 to Mar 2015), Transport Committee (Jul 2010 to Mar 2011), European Scrutiny Committee (Apr 2007 to Mar 2015), Crossrail Bill (Dec 2005 to Nov 2007), Public Administration Committee (Oct 2002 to May 2010).

Posts

He was Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport (2016 to 2016) in opposition.

Interests

Kelvin Hopkins has the following specific interests :
Politics - Economic policy, transport, arts, European Union
Countries - France, Sweden

You can contact Kelvin Hopkins in the following ways:

Website

http://www.kelvinhopkinsmp.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6670

Fax : 020 7219 0957

Email : hopkinsk@parliament.uk

Constituency

3 Union Street, Luton, LU1 3AN

Phone : 01582 488208

Email : casework@kelvinhopkinsmp.com