Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Earl of Lindsay

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Earl of Lindsay was born James Randolph Lindesay-Bethune on 19 November 1955 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 21 December 1989.

Committees

Currently sitting on the EU Financial Affairs Sub-Committee (since June 2015), Earl of Lindsay does not chair at this time.

He has in the past sat on Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill Special Public Bill Committee (Jan 2013 to Feb 2013), Select Committee on Science and Technology Sub-Committee 2 (Dec 2004 to May 2005), EU Sub-Committee C (Jan 1998 to Nov 1999), EU Sub-Committee C (Nov 1993 to Nov 1995).

Focus Areas

Earl of Lindsay has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Education; Energy and environment; Parliament, government and politics; Better Regulation; Accreditation; Scotland
UK Areas - Scotland

You can contact Earl of Lindsay in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : lindsayj@parliament.uk