Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Kate Hoey MP

Constituency
Vauxhall

Introduction

Kate Hoey MP was born Catharine Letitia Hoey on 21 June 1946 in Belfast, Northern Ireland and is the Labour MP for Vauxhall.

Committees

Currently sitting on the European Scrutiny Committee (since July 2015), Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since July 2015), Northern Ireland Affairs Committee (since July 2015), Kate Hoey does not chair at this time.

She has in the past sat on Northern Ireland Affairs Committee (Nov 2007 to Mar 2015), Science and Technology Committee (Commons) (Mar 2004 to Jul 2005), Social Security (Jun 1994 to Mar 1997).

Posts

In the past, Kate Hoey has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department of National Heritage) (Sport) (1999 to 2001), Parliamentary Under-Secretary (Home Office) (1998 to 1999) in government.

She was Shadow Spokesperson (Women) (1992 to 1993) in opposition.

Interests

Kate Hoey has the following specific interests :
Politics - Sport, foreign affairs, housing, countryside
Countries - Angola, Bosnia, Oman, Tibet, Zimbabwe

You can contact Kate Hoey in the following ways:

Website

http://www.katehoey.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5989

Fax : 020 7219 5985

Email : hoeyk@parliament.uk

Constituency

No constituency office publicised

Twitter

https://twitter.com/hoeykateMP