Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Foster of Bath

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Foster of Bath was born Donald Foster on 31 March 1947 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 07 October 2015. He previously sat in the House Of Commons as MP for Bath.

Committees

Currently sitting on the Licensing Act 2003 Committee (since June 2016), Lord Foster of Bath does not chair at this time.

He has in the past sat on Education Sub-committee (Nov 1995 to Mar 1999), Education & Employment (Nov 1995 to Mar 1999).

Posts

Lord Foster of Bath is currently Liberal Democrat Lords Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy), an opposition position he has held since October 2016.

In the past, Lord Foster of Bath has held the position of Comptroller (HM Household) (Deputy Chief Whip, House of Commons) (2013 to 2015), Parliamentary Under-Secretary (Department for Communities and Local Government) (2012 to 2013) in government.

He was Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport (also Shadow Deputy Prime Minister) (2003 to 2010), Shadow Secretary of State for Transport (2002 to 2003), Shadow Spokesperson (Environment, Transport and the Regions) (1999 to 2001), Shadow Spokesperson (Work and Pensions) (1995 to 1997), Shadow Spokesperson (Education) (1992 to 1995) in opposition.

Focus Areas

Lord Foster of Bath has the following focus areas :
Policy Interests - Culture, media and sport; Education; Housing and planning; Transport; International Aid & Development
World Areas - Africa; Iraq
UK Areas - Bristol; Bath

You can contact Lord Foster of Bath in the following ways:

Twitter

https://twitter.com/thedon_foster

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 6332

Email : fosterdon@parliament.uk