Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Morgan of Huyton

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Morgan of Huyton was born Sally Morgan on 28 June 1959 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 20 June 2001.

Committees

Currently sitting on the Science and Technology Committee (Lords) (since June 2015), Baroness Morgan of Huyton does not chair at this time.

She has in the past sat on Digital Skills (Jun 2014 to Feb 2015), Personal Service Companies (Nov 2013 to Mar 2014), Public Service and Demographic Change Committee (May 2012 to Mar 2013), EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection (May 2005 to Nov 2009). She has also chaired in the past Digital Skills (Jun 2014 to Feb 2015).

You can contact Baroness Morgan of Huyton in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk