Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Baroness Primarolo

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Baroness Primarolo was born Dawn Primarolo on 02 May 1954 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 26 October 2015. She previously sat in the House Of Commons as MP for Bristol South.

Committees

Currently sitting on the Financial Exclusion Committee (since May 2016), Baroness Primarolo does not chair at this time.

She has in the past sat on Panel of Chairs (Jun 2010 to Mar 2015), Tax Law Rewrite Bills (Joint Committee) (Dec 2002 to Dec 2004), Public Accounts Committee (Oct 1997 to Jan 1999), Members' Interests (May 1990 to Mar 1992).

Posts

In the past, Baroness Primarolo has held the position of Minister of State (Department for Children, Schools and Families) (Children, Young People and Families) (2009 to 2010), Minister of State (Department of Health) (Public Health) (2007 to 2009), Paymaster General (HM Treasury) (1999 to 2007), Financial Secretary (HM Treasury) (1997 to 1999) in government.

She was Shadow Minister (Children, Young People and Families) (2010 to 2010), Shadow Spokesperson (Treasury) (1994 to 1997), Shadow Spokesperson (Health) (1992 to 1994) in opposition.

She was Second Deputy Chairman of Ways and Means.

Focus Areas

Baroness Primarolo has the following focus areas :
Politics - Education, housing, social security, health, economic policy, equal opportunities

You can contact Baroness Primarolo in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk