Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Condon QPM

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Condon QPM was born Paul Leslie Condon on 10 March 1947 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 27 June 2001.

Committees

Currently sitting on the EU Home Affairs Sub-Committee (since June 2015), Lord Condon does not chair at this time.

He has in the past sat on Draft Civil Contingencies Bill (Joint Committee) (Jul 2003 to Nov 2003).

Focus Areas

Lord Condon has the following focus areas :
Policy Interests - Asylum, immigration and nationality; Crime, civil law, justice and rights; Culture, media and sport; European Union; Health services and medicine; Special learning needs
UK Areas - Dorset; Kent; London; Suffolk;

You can contact Lord Condon in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 3617

Email : condonp@parliament.uk