Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord De Mauley

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord De Mauley was born Rupert Ponsonby on 30 June 1957 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 15 March 2005.

Committees

Currently sitting on the EU Financial Affairs Sub-Committee (since May 2016), Lord De Mauley does not chair at this time.

He has in the past sat on Trade Union Political Funds and Political Party Funding Committee (Jan 2016 to Feb 2016), Consumer Insurance (Disclosure and Representations) Bill [HL] (Sep 2011 to Dec 2011), Joint Committee on Security (Jun 2010 to Oct 2012).

Posts

In the past, Lord De Mauley has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (2012 to 2015), Lord in Waiting (HM Household) (Whip) (2010 to 2012) in government.

Focus Areas

Lord De Mauley has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Defence; Economy and finance; Science and technology;
UK Areas - South West
World Areas - Asia, Africa

You can contact Lord De Mauley in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : demauley@parliament.uk