Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Ben Bradshaw MP

Constituency
Exeter

Introduction

Rt Hon Ben Bradshaw MP was born Benjamin Peter James Bradshaw on 30 August 1960 in London , England and is the Labour MP for Exeter.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since October 2015), Health Committee (since October 2015), Mr Ben Bradshaw does not chair at this time.

He has in the past sat on Culture, Media and Sport Committee (Sep 2012 to Mar 2015), Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Oct 2010 to Mar 2015), European Scrutiny Committee (Nov 1998 to May 2001), European Legislation (Jul 1997 to Nov 1998).

Posts

In the past, Mr Ben Bradshaw has held the position of Secretary of State for Culture, Media and Sport (2009 to 2010), Minister of State (Regional Affairs) (South West) (2007 to 2009), Minister of State (Department of Health) (Health Services) (2007 to 2009), Minister of State (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (Local Environment, Marine and Animal Welfare) (2006 to 2007), Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (Local Environment, Marine and Animal Welfare) (2003 to 2006), Parliamentary Secretary (Privy Council Office) (2002 to 2003), Deputy Leader of the House of Commons (2002 to 2003), Parliamentary Under-Secretary (Foreign and Commonwealth Office) (2001 to 2002) in government.

He was Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport (also Shadow Deputy Prime Minister) (2010 to 2010) in opposition.

Interests

Mr Ben Bradshaw has the following specific interests :
Politics - Foreign affairs, environment, transport, modernisation of Parliament
Countries - Europe - particularly Germany and Italy, USA

You can contact Mr Ben Bradshaw in the following ways:

Website

http://www.benbradshaw.co.uk

Constituency

Labour HQ, 26B Clifton Hill, Exeter, EX1 2DJ

Phone : 01392 424464

Fax : 01392 435523

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6597

Fax : 020 7219 0950

Email : bradshawb@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/BenPBradshaw