Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Whitty

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Whitty was born John Lawrence Whitty on 15 June 1943 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 21 October 1996.

Committees

Currently sitting on the European Union Committee (since June 2015), Lord Whitty chairs the EU Internal Market Sub-Committee (June 2015).

He has in the past sat on Trade Union Political Funds and Political Party Funding Committee (Jan 2016 to Feb 2016), EU Sub Committee D - Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection (Jun 2010 to May 2012), EU Sub-Committee B - Internal Market (Oct 2007 to Apr 2010), Draft Climate Change Bill (Joint Committee) (Apr 2007 to Aug 2007), Science and Technology: Sub-Committee I (Jun 2005 to Nov 2006).

Posts

In the past, Lord Whitty has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (Food, Farming and Sustainable Energy) (2003 to 2005), Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (2001 to 2003) in government.

Focus Areas

Lord Whitty has the following focus areas :
Policy Interests - Employment and training; Energy and environment; European Union; Housing and planning; Transport
UK Areas - Northern Ireland; London; South West
World Areas - China; Europe; Japan; Latin America; South America

You can contact Lord Whitty in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 3118; 01747 854 619

Email : whittyl@parliament.uk