Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Fellowes GCB GCVO

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Fellowes GCB GCVO was born Robert Fellowes on 11 December 1941 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 12 July 1999.

Committees

Currently sitting on the Standing Orders (Private Bills) Committee (Lords) (since June 2017), Lord Fellowes does not chair at this time.

He has in the past sat on Financial Exclusion Committee (May 2016 to Mar 2017), National Security Strategy (Joint Committee) (Dec 2010 to May 2014), National Security Strategy (Joint Committee) (Feb 2010 to May 2010), Liaison Committee (Lords) (Dec 2008 to May 2013), Constitution Committee (Jun 2001 to Nov 2004).

Focus Areas

Lord Fellowes has the following focus areas :
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; International affairs; Parliament, government and politics; Sport; Constitution.

You can contact Lord Fellowes in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 8754

Email : fellowesr@parliament.uk