Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Rennard MBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Rennard MBE was born Christopher Rennard on 08 July 1960 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 21 July 1999.

Committees

Currently sitting on the Political Polling and Digital Media Committee (since June 2017), Lord Rennard does not chair at this time.

He has in the past sat on Constitution Committee (Jan 2011 to May 2012), Information Committee (Lords) (Nov 2009 to May 2014).

Focus Areas

Lord Rennard has the following focus areas :
Policy Interests - Heath services and medicine; Parliament, government and politics; International democracy building and human rights

You can contact Lord Rennard in the following ways:

Website

http://www.libdems.org.uk

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 6717 Fax.020 7219 2458

Email : rennardc@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/LordRennard

Facebook

https://www.facebook.com/LordRennard