Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Harris of Richmond DL

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Harris of Richmond DL was born Angela Felicity Harris on 04 January 1944 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 06 August 1999.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2015), Baroness Harris of Richmond does not chair at this time.

She has in the past sat on Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Nov 2013 to Mar 2015), Administration and Works Committee (Lords) (Nov 2007 to May 2012), EU Sub-Committee F - Home Affairs (Nov 2003 to Nov 2004), Refreshment Committee (Lords) (Nov 2002 to Oct 2007), Refreshment Sub Committee (Jun 2001 to Nov 2002), House of Lords Offices Committee (Jun 2001 to Nov 2002), European Union Committee (Dec 2000 to Nov 2004), EU Sub-Committee F (Dec 1999 to Nov 2003).

Posts

Baroness Harris of Richmond is currently Deputy Speaker (Lords), a parliamentary position she has held since November 2010.

In addition to this role, she is also Deputy Chairman of Committees (Lords).

She is currently Deputy Speaker (Lords), Deputy Chairman of Committees (Lords)

Focus Areas

Baroness Harris of Richmond has the following focus areas :
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; Defence; European Union
UK Areas - North Yorkshire; Northern Ireland; Lancashire
World Areas - Canada; North America; Turkey

You can contact Baroness Harris of Richmond in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Email : harrisa@parliament.uk