Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Whitaker

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Whitaker was born Janet Alison Whitaker on 20 February 1936 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 05 August 1999.

Committees

Currently sitting on the Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee (since June 2017), Baroness Whitaker does not chair at this time.

She has in the past sat on National Policy for the Built Environment Committee (Jun 2015 to Feb 2016), Draft Bribery Bill (Joint Committee) (May 2009 to Jul 2009), Intergovernmental Organisations Committee (Nov 2007 to Jul 2008), Draft Corruption Bill (Joint Committee) (Mar 2003 to Jul 2003), Human Rights (Joint Committee) (Jul 2001 to Nov 2003), EU Sub-Committee F (Dec 2000 to Nov 2002).

Focus Areas

Baroness Whitaker has the following focus areas :
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; Culture, media and sport; Education; Parliament, government and politics; Design and architecture; Gypsies, Travellers and Roma.
UK Areas - East Sussex; Nottingham.
World Areas - Sub-Saharan Africa

You can contact Baroness Whitaker in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk