Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Layard

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Layard was born Peter Richard Grenville Layard on 15 March 1934 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 03 May 2000.

Committees

Currently sitting on the Economic Affairs Committee (since June 2015), Lord Layard does not chair at this time.

He has in the past sat on Economic Affairs Committee (Nov 2004 to Nov 2008), EU Sub-Committee A (Jun 2001 to Nov 2002).

Focus Areas

Lord Layard has the following focus areas :
Policy Interests - Economy and finance; Education; Employment and training; Health services and medicine

You can contact Lord Layard in the following ways:

Website

http://cep.lse.ac.uk/layard

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk

External/Private Office

Director, Wellbeing Programme, Centre for Economic Performance, London School of Economics, Houghton Street, London, WC2A 2AE

Phone : 020 7955 7048

Email : R.Layard@lse.ac.uk