Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Brennan QC

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Brennan QC was born Daniel Joseph Brennan on 19 March 1942 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 02 May 2000.

Committees

Currently sitting on the Constitution Committee (since June 2014), Lord Brennan does not chair at this time.

He has in the past sat on Committee on Chinook ZD 576 (Jul 2001 to Nov 2002), Committee On Animals In Scientific Procedures (Jun 2001 to Jul 2002), European Union Committee (Dec 2000 to Nov 2004), EU Sub-Committee E (Dec 2000 to Nov 2003).

You can contact Lord Brennan in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk